Rzeka Skarlanka

Rzeka Skarlanka - atrakcja Pojezierza Brodnickiego

Skarlanka, nazywana również małą Krutynią, to typowa rzeka pojezierna, charakteryzująca się spokojnym, ledwie wyczuwalnym nurtem oraz malowniczymi jeziorami, które stanowią urokliwy element jej trasy. Jest jednym z dwóch głównych nurtów hydrograficznych Pojezierza Brodnickiego, drugim jest płynąca nieco dalej na zachód Struga Brodnicka. W 1985 roku obszar ten został uznany za Brodnicki Park Krajobrazowy.

Rzeka Skarlanka - o atrakcji

Źródła Skarlanki znajdują się w mokradłach w okolicy Jeziora Skarlińskiego, kilka kilometrów na północny zachód od Nowego Miasta. Początkowy odcinek rzeki jest określany jako Wkra Wielka, która wypływa z południowych stoków Wzgórz Dylewskich. W miejscowości Giętlewo, w rejonie Pałacu Klonowo, Wkra Wielka wpada do Jeziora Dąbrowa Wielka, zmieniając nazwę na Skarlanka. Jej długość wynosi 37,1 km, a obszar zlewni obejmuje 227,7 km². Skarlanka uchodzi do Drwęcy w Tamie Brodzkiej, na 100 km tej rzeki.

Rzeka łączy wiele urokliwych jezior, takich jak Skarlińskie, Wielkie Partęczyny, Dębno, Robotno, Kurzyny, Strażym i Bachotek. Tworzy także system wodny, który sprawia, że jest idealna do wielodniowej kajakowej podróży. Mimo niewielkiej turystycznej infrastruktury, na szlaku można znaleźć spokojne, śródleśne biwaki, dobrze zagospodarowane kąpieliska z pomostami i czystymi plażami, restauracje oraz smażalnie ryb.

Szlak Skarlanki, podobnie jak całe Pojezierze Brodnickie, jest dostępny dla miłośników kajakarstwa przez cały rok. Dzięki kameralnej zabudowie turystycznej szlak zachował swój urok, prowadząc głównie przez obszary oddalone od cywilizacji, porośnięte gęstym lasem, co pozwala na pełne doświadczenie ciszy, spokoju i uroków naturalnego krajobrazu.

Wartościowym dopływem Skarlanki jest rzeka Cichówka. Rzeka ta, ze względu na swój malowniczy charakter, stanowi doskonałą trasę dla rodzin z dziećmi, grup znajomych czy par poszukujących romantycznej podróży na kajakach.

Zapisz się!

Nie zwlekaj – już teraz zapisz się na niezwykłą przygodę na łonie natury!

Inne atrakcje Pojezierza Brodnickiego